UKOJENIE nerwu błędnego
Joga twarzy i śpiew. Zaopiekuj się swoim nerwem błędnym
Czwartek 23 listopada, godziny 17:30-20:30
Piękno, ul. Odolańska 14/10, Warszawa
WPROWADZENIE
Nerw błędny pomaga odróżnić uczucie głodu od sytości, kontrolować poziom stresu i tworzyć wspomnienia.
To jedyny nerw, który wychodzi z pnia mózgu i biegnie przez całe ciało. Odpowiedzialny jest za regulowanie kontroli nad sercem, płucami, mięśniami gardła i dróg oddechowych, wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, jelitem cienkim, nerkami i częścią jelita grubego. Właściwe funkcjonowanie nerwu błędnego determinuje dobre zdrowie.
Poprzez proste wskazówki, dźwięki, pieśni, bycie ze sobą w bezpiecznym kontakcie możemy regulować pracę naszego nerwu błędnego. Śpiewanie bowiem uwalnia, otwiera, oczyszcza, jest jednym z narzędzi do bycia w relacjach, a także przedłużeniem mowy, konstruowaniem własnej opowieści.
Ciekawą kwestią jest to, że nerw błędny reguluje funkcję jelit. Odgrywa on ważną rolę w wyciszaniu stanu zapalnego, kontroli głodu i sytości oraz wykazuje właściwości immunomodulujące. Komunikacja mózg-jelito odbywa się za pośrednictwem nerwu błędnego w obu kierunkach. Za jej sprawą wydzielany jest również kortyzol, czyli hormon stresu. Może to tłumaczyć związek przewlekłego stresu, chorób zapalnych jelit i schorzeń psychiatrycznych.
W naszym organizmie występuje nerw błędny prawy i lewy. Oba włókna biegną bardzo podobnie. Na swoim przebiegu tworzą liczne sploty. Odchodzi od nich wiele gałęzi. Przez struktury zlokalizowane na szyi nerwy przechodzą do klatki piersiowej i przełyku. Przez przeponę wreszcie docierają do jamy brzusznej
Na napięcie nerwu błędnego można wpłynąć poprzez stosowanie technik relaksacyjnych opartych na treningu oddechu. Ich regularne praktykowanie może poprawić jakość życia pacjentów z zaburzeniami lękowymi.
Nerw błędny to trochę nasza intuicja lub drugi mózg, zlokalizowany w brzuchu, dzięki niemu czasem pojawia się w nas takie poczucie, że coś „wiemy z brzucha”. To właśnie informacje przekazywane przez nerw błędny z naszych narządów wewnętrznych docierają do naszego mózgu. Nerw błędny zaangażowany jest w wiele procesów, które odbywają się w naszym ciele: odgrywa rolę w odczuwaniu smaku, słyszeniu, bierze udział w oddychaniu, przełykaniu, mówieniu, regulacji tętna i kontroluje procesy trawienne.
Jedną z najważniejszych funkcji nerwu błędnego, jest wpływ na układ nerwowy przywspółczulny. Układ przywspółczulny to ta część układu nerwowego, która odpowiada za odpoczynek i rozluźnienie, natomiast układ współczulny jest antagonistą i odpowiedzialny jest za reakcję: walcz lub uciekaj.
Najszybszą informacją o tym, że nasz układ nerwowy rozluźnił się, a nerw błędny przeniósł taką informację do naszego mózgu, są spontaniczne reakcje z naszego ciała: ziewanie, westchnięcie i przełknięcie śliny.