UKOJENIE nerwu błędnego- zaproszenie na warsztat

Joga twarzy i śpiew. Zaopiekuj się swoim nerwem błędnym

Czwartek 23 listopada, godziny 17:30-20:30

Piękno,  ul. Odolańska 14/10, Warszawa

Zapraszam na kolejny warsztat, podczas którego będziemy ćwiczyć jogę twarzy, ale tym razem w innej odsłonie – będzie to praktyka, gdzie w kładziemy nacisk na regulację nerwu błędnego. Dlatego też, oprócz jogi twarzy, podczas warsztatu zaproponujemy razem z moją współprowadzącą, Kasią Paterek, także inne praktyki służące ukojeniu tego jak istotnego dla naszego zdrowia, nerwu. Będzie to między innymi.. śpiew! 🙂 Zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Coraz mocniej czuję, że praktyki związane z redukcją stresu, ukojeniem, odzyskiwaniem balansu to jest moja droga, moja ścieżka. Że to są tematy tak ważne i potrzebne, że oprócz tego że zgłębiam je dla samej siebie, dla swojego dobrostanu, to chcę się tym zajmować w takim szerszym ujęciu. Stąd te moje warsztaciki – moje i wspólne, bo kreuję je z moimi wspaniałymi partnerkami!
Przychodźcie, zapraszam. Zaopiekujmy się sobą tej jesieni, w łagodności, w czułości, w trosce.
 



WPROWADZENIE

Nerw błędny pomaga odróżnić uczucie głodu od sytości, kontrolować poziom stresu i tworzyć wspomnienia.

To jedyny nerw, który wychodzi z pnia mózgu i biegnie przez całe ciało. Odpowiedzialny jest za regulowanie kontroli nad sercem, płucami, mięśniami gardła i dróg oddechowych, wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, śledzioną, jelitem cienkim, nerkami i częścią jelita grubego. Właściwe funkcjonowanie nerwu błędnego determinuje dobre zdrowie.

Poprzez proste wskazówki, dźwięki, pieśni, bycie ze sobą w bezpiecznym kontakcie możemy regulować pracę naszego nerwu błędnego. Śpiewanie bowiem uwalnia, otwiera, oczyszcza, jest jednym z narzędzi do bycia w relacjach, a także przedłużeniem mowy, konstruowaniem własnej opowieści.

Ciekawą kwestią jest to, że nerw błędny reguluje funkcję jelit. Odgrywa on ważną rolę w wyciszaniu stanu zapalnego, kontroli głodu i sytości oraz wykazuje właściwości immunomodulujące. Komunikacja mózg-jelito odbywa się za pośrednictwem nerwu błędnego w obu kierunkach. Za jej sprawą wydzielany jest również kortyzol, czyli hormon stresu. Może to tłumaczyć związek przewlekłego stresu, chorób zapalnych jelit i schorzeń psychiatrycznych.

W naszym organizmie występuje nerw błędny prawy i lewy. Oba włókna biegną bardzo podobnie. Na swoim przebiegu tworzą liczne sploty. Odchodzi od nich wiele gałęzi. Przez struktury zlokalizowane na szyi nerwy przechodzą do klatki piersiowej i przełyku. Przez przeponę wreszcie docierają do jamy brzusznej

Na napięcie nerwu błędnego można wpłynąć poprzez stosowanie technik relaksacyjnych opartych na treningu oddechu. Ich regularne praktykowanie może poprawić jakość życia pacjentów z zaburzeniami lękowymi.

Nerw błędny to trochę nasza intuicja lub drugi mózg, zlokalizowany w brzuchu, dzięki niemu czasem pojawia się w nas takie poczucie, że coś „wiemy z brzucha”. To właśnie informacje przekazywane przez nerw błędny z naszych narządów wewnętrznych docierają do naszego mózgu. Nerw błędny zaangażowany jest w wiele procesów, które odbywają się w naszym ciele: odgrywa rolę w odczuwaniu smaku, słyszeniu, bierze udział w oddychaniu, przełykaniu, mówieniu, regulacji tętna i kontroluje procesy trawienne.

Jedną z najważniejszych funkcji nerwu błędnego, jest  wpływ  na układ nerwowy przywspółczulny. Układ przywspółczulny to ta część układu nerwowego, która odpowiada za odpoczynek i rozluźnienie, natomiast układ współczulny jest antagonistą i odpowiedzialny jest za reakcję: walcz lub uciekaj.

Najszybszą informacją o tym, że nasz układ nerwowy rozluźnił się, a nerw błędny przeniósł taką informację do naszego mózgu, są spontaniczne reakcje z naszego ciała: ziewanie, westchnięcie i przełknięcie śliny.

 
KIEDY I GDZIE

Czwartek, 23 listopada 2023 roku, 17:30-20:30,

Piękno,  ul. Odolańska 14/10, Warszawa

 
ZGŁOSZENIA I CENA WARSZTATU

Liczba miejsc ograniczona, zapraszamy do zgłoszeń za pomocą formularza: https://forms.gle/5awfwEUqySh1o27p8

Koszt warsztatu: do 19 listopada obowiązuje cena early birds w wysokości 230 zł, po tym czasie będzie to 300 zł 🙂

Płatności możesz dokonać tutaj

PROWADZĄCE


Kasia Paterek

Od lat prowadzę autorskie warsztaty rozwoju osobistego z wykorzystaniem śpiewu. Mam zaszczyt towarzyszyć ludziom w poznawaniu siebie, odkrywaniu swoich mocnych stron i zasobów. Bardzo cenię te momenty, kiedy uczestnicy spotkań przestają wstydzić się swojego głosu i śpiewu. Od 2018 roku, razem z psychoterapeutką Moniką Szeligą prowadziłyśmy rozwojowe spotkania ze śpiewem Śpiewanie terapeutyczne i jest to owoc moich wieloletnich doświadczeń, warsztatów, pracy rozwojowej. Obecnie wplatam śpiew w wiele spotkań – grupowych oraz indywidualnych które prowadzę. Ukojenie będzie jednym z nich. Inne z moich przestrzeni śpiewu to m.in. Rozśpiewania Warszawskie, Stara Śpiewka, czyli amatorskie grupy kobiet śpiewających wschodnie pieśni tradycyjne. Współtworzyłam także sąsiedzką inicjatywę (Nie)zwyczajny śpiew, w której każda osoba mogła przynieść swoją pieśń i zaproponować innym śpiewanie jej innym. Spróbowałam też swoich sił w rapie i razem ze wspaniałymi kobietami stworzyłyśmy Leśne Pantery, a od dłuższego czasu współtworzę z innymi wspaniałymi kobietami Folklorystyczny musical improwizowany Baby.

Śpiewanie jest dla mnie także bardzo ważnym narzędziem wyrazu swoich przekonań i bardzo dobrze, jeśli niesie ze sobą wartości i zachęca do refleksji, dlatego dołączam do inicjatyw, które poprzez śpiew wspierają działania społeczne, m.in. do Chóru klimatycznego. Dużo też śpiewałam razem z aktywistami i aktywistkami w Puszczy Białowieskiej. Więcej o mojej propozycji: https://www.katarzynapaterek.pl/spiew/

Ula Dragan

Jestem certyfikowaną instruktorką jogi twarzy, ukończyłam kurs metodą Yogattractive w 2021 roku i od tego czasu prowadzę regularną praktykę. Zajmuję się również aromaterapią.

 
CZEGO MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ? zaproponujemy między innymi takie praktyki:

  • Ćwiczenia oddechowe (oddychanie przeponą),

  • Ćwiczenia rozciągające szyję (joga twarzy)

  • Mruczenie, śpiewanie, nucenie, medytacja z mantrą OM – nerw błędny połączony jest ze strunami głosowymi, dlatego wprowadzanie strun w wibrację pomaga go stymulować.

  • Automasaż stóp

Są one proste, łatwo je zapamiętasz i będziesz mogła/mógł stosować je samodzielnie w domu. Oprócz tego, możesz w domu wdrożyć takie działania jak:

  • Wypicie duszkiem wody,

  • Spanie na lewym boku,

  • Naprzemienny polewanie ciała zimną i ciepłą wodą a także mycie twarzy zimną wodą,

  • Płukanie gardła (gulganie),

  • Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności – dobrana do naszych możliwości i potrzeb naszego ciała. Spokojne bieganie, jazda na rowerze, spacery, pływanie. Wszystko co spowoduje, że nasze ciało ruszy się i aktywuje, ale nie będzie to intensywny trening.

  • Probiotyki – dbanie o odpowiednią florę bakteryjną naszych jelit. Pożyteczne bakterie żyjące w jelitach wpływają pozytywnie na nerw błędny, powodując tym samym redukcję hormonów stresu i mniej zachowań depresyjnych.

  • Śmiech, taniec i zabawa – budowanie bezpiecznych i zdrowych relacji, a także swobodna zabawa w gronie osób, przy których czujemy się komfortowo i  bezpiecznie.

  • Praktykowanie medytacji życzliwości – gdy medytujący myśleli z życzliwością o innych, te pozytywne myśli prowadziły do poprawy funkcji nerwu błędnego.

Shopping Cart